Czym kierować się przy wyborze swetra?

Swetry damskie krótkie są obecne w modzie od lat. Jednak wiele korporacji coraz częściej przekłada zyski nad jakość swoich produktów. Dlatego coraz częściej mamy trudności ze znalezieniem dobrego gatunkowo swetra. Skład produktu jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli wybieramy sweter na sezon jesienno-zimowy. W końcu zależy nam na tym, aby było nam ciepło, a jednocześnie, abyśmy się nie pociły. Warto pamiętać, że każdy materiał ma inne właściwości. W ten sposób materiały syntetyczne nie zapewnią nam termoregulacji czy właściwości higroskopijnych i antybakteryjnych, jak wełna.

Czy wełna to najlepsze wyjście?

Wełna jest znana i wybierana już od lat. Nic dziwnego skoro świetnie ogrzewa ciało, a jednocześnie sprawia, że się nie poci. Ma też właściwości antybakteryjne, co jest jej dużym plusem. 

Wełnę dzielimy na kilka rodzajów. Podział powstał ze względu na naturalne pochodzenie włókien i prezentuje się on następująco:

– alpaka,

– kaszmir,

– merino,

– moher,

– angora.

Wełna mimo swoich plusów ma też kilka minusów. Jednym z nich jest cena, jednak nie powinno być to zaskoczeniem. Wysoka cena wełny wynika z jej wspaniałych właściwości czy trudu związanego z jej pozyskaniem. Produkcja wełny jest o wiele niższa, niż na przykład włókien syntetycznych, dlatego jest to towar pokroju luksusowego. Innym minusem jest fakt, że wełna jest pochodzenia zwierzęcego, a jak powszechnie wiadomo zwierzęta, które dostarczają pewne produkty najczęściej są traktowane niehumanitarnie, co może nie pokrywać się z przekonaniami i celami niektórych osób. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z krótkich sweterków na rzecz walki o lepsze traktowanie zwierząt. Możemy z tym walczyć, nie kupując wełnianych sweterków i sięgnąć po te z innych, równie dobrych materiałów pochodzenia roślinnego, jak na przykład bawełna. Natomiast jeśli zależy nam na wełnie w składzie, ale nie do końca odpowiada nam cena takiego produktu, to możemy zdecydować się na sweterek z domieszką właśnie wspomnianej wcześniej bawełny. Taka domieszka może wpłynąć bardzo pozytywnie, albowiem może zmiękczyć włókno lub nawet je wzmocnić.

W takim razie może bawełna?

Bawełna jest o wiele tańsza od wełny, co wynika z niższych kosztów produkcji. Bawełna jest również bardziej popularna, a również bezpieczniejsza dla alergików, którzy mogą mieć problem z wełną. Jest to włókno pochodzenia roślinnego, dzięki czemu nie wspieramy korporacji, które traktują zwierzęta w sposób niehumanitarny.

Sweterki z bawełny są nieco cieńsze, dlatego będą w mniejszym stopniu nas ogrzewać, niż produkty z wełny. Jednak nie oznacza to, że ten materiał jest o wiele gorszy. Bawełna sprawia, że ubrania są przewiewne, dzięki czemu problem potu nie jest tak bardzo dotkliwy, oraz świetnie się sprawdzają, w kwestii odprowadzania wilgoci. 

Bawełna będzie o wiele lepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale nadal cieszyć się dobrym jakościowo sweterkiem. Pamiętajmy, żeby w składzie procent tych dobrych włókien był jak najwyższy, a najlepiej aby sięgał 100%.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykończenie krótkiego sweterka również jest ważne. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na splot, który powinien być bardzo mocny, aby sweterek mógł nam posłużyć przez lata. Przed kupnem dokładnie obejrzyjmy produkt, aby upewnić się czy nie ma żadnych wystających nitek, które mogłyby świadczyć o początkowym stadium prucia się sweterka. W takim przypadku musimy się liczyć, że produkt szybciej będzie się niszczył i krócej nam posłuży. Jeśli decydujemy się na sweter z guzikami sprawdźmy czy są one mocno przyszyte oraz czy producent dołącza zapasowy guzik do produktu. Wtedy, w przypadku zgubienia guzika, nie będziemy musiały martwić się poszukiwaniami identycznego modelu.

Sweterki nie należą do najtańszych produktów, dlatego jeśli planujemy przeznaczyć na nie pewną kwotę, to warto kupić jak najlepszy produkt, aby mógł nam posłużyć przez lata. Skład to jeden z najważniejszych czynników, jednak wiele osób o nim zapomina. Kupujmy świadomie!