Jak konserwować ramy do obrazów?

Z pewnością nie jeden stary dom, ale i nowoczesne mieszkanie posiada ozdobione ściany starymi obrazami, które albo kupione zostały na pchlim targu, albo też zostały odziedziczone po dziadkach lub rodzicach.
Są to z pewnością niezwykle okazałe pozycje, jednak najczęściej towarzyszy im bardzo irytujący defekt, który psuje całą magią, jaka płynie z posiadania tak starego obrazu w domu. Chodzi mianowicie o brudną i zaśniedziałą ramę od obrazu. Czy da się coś z tym zrobić?

Delikatne ramy do obrazów

Ogromna cześć osób stara się pogodzić z faktem, że ich obraz nie będzie się prezentować tak, jakby chcieli, ponieważ zwyczajnie boją się ruszać tak starą ramę. Z jakiego powodu? Przede wszystkim ze strachu przed jej uszkodzeniem. Nie wiedzą, czy nowoczesne środki czyszczące nie naruszą przypadkiem samej struktury drewna, delikatnej powłoki dekoracyjnej lub też złocenia. Z tego powodu wolą oni zostawić obraz taki, jaki jest i zupełnie nie ingerować w jego coraz to gorzej wyglądającą ramę.

Czyszczenie proste i skuteczne

Podstawową czynnością, która należy wykonać przed rozpoczęciem czyszczenia ramy do obrazu – https://www.galeriaplakatu.com/ramy , jest zabezpieczenie samego obrazu. Jeśli jest to współczesna grafika lub zdjęcie, najlepiej jest je po prostu z niej wyjąć. Jeśli jednak ma się do czynienia z prawdziwym obrazem, koniecznie trzeba jego płótno zabezpieczyć, np. poprzez dokładnie przyciętą i przylegającą tekturę.

Sam proces czyszczenia ramy wykonuje się przy pomocy bezbarwnej pasty do konserwacji drewnianej podłogi, którą najlepiej jest podgrzać nieco w wodzie, a następnie bardzo delikatnie pokrywać nią ramę przy pomocy pędzelka. Po mniej więcej dwóch godzinach od nałożeniu pasty należy całą ramę dokładnie przetrzeć czystą i bardzo delikatną szmatką.
Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia? Przede wszystkim na to, aby nie nakładać zbyt dużo wilgotnej pasty, ponieważ stare drewno ramy do obrazów z pewnością nie przepada za wilgocią.