Błogosławieństwo młodej pary: jak to zorganizować?

Planujesz już swój ślub? A czy w harmonogramie na ten ważny dzień uwzględniłeś/-aś czas na błogosławieństwo młodej pary? To bardzo ważna i wzruszająca chwila, dlatego nie warto jej pomijać – zwłaszcza jeżeli i tak będziecie jako para młoda razem jechać do kościoła.

Błogosławieństwo młodej pary – zwyczaj o długiej historii

Polska tradycja ślubna nakazuje parze młodej przed wyjechaniem do kościoła poprosić rodziców o specjalne błogosławieństwo. Obrzęd ten zazwyczaj odbywa się w domu panny młodej niedługo po przyjeździe pana młodego i przywitaniu. Podczas błogosławieństwa obecni muszą być rodzice oraz sama para młoda, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczestniczyli w tym również rodzice chrzestni, rodzeństwo, świadkowie czy też najbliżsi przyjaciele przyszłych nowożeńców. Błogosławieństwo pary młodej polega na oddaniu dzieci w opiekę Boga oraz zaakceptowaniu przez rodziców tego, że młodzi od tej pory będą samodzielnie podejmować decyzję i stworzą nową rodzinę.

Jak wygląda błogosławieństwo pary młodej w praktyce?

Zazwyczaj błogosławieństwo rozpoczyna się od znaku krzyża. Następnie para młoda prosi rodziców o błogosławieństwo. Czytany jest fragment Pisma Świętego – np. z Ewangelii św. Jana albo też inny, który wcześniej wybrała i przygotowała para przyszłych małżonków. W kolejnym kroku dzieci klękają przed rodzicami, którzy zawierzają Bogu swoje dzieci i proszą Go o błogosławieństwo dla nich. Podczas obrzędu zazwyczaj pojawia się moment, w którym rodzice znaczą czoła dzieci znakiem krzyża i podają pasyjkę do ucałowania. Na zakończenie można zaśpiewać jakąś pieśń i udać się do kościoła.

O czym warto pamiętać?

Chcąc kultywować tradycję związaną z przekazywaniem błogosławieństwa dla młodej pary, warto zaplanować to wydarzenie na konkretną, wcześniej ustaloną godzinę, aby w trakcie dnia nie zabrakło na niego czasu. Warto położyć biały obrus na stole, wcześniej przynieść świece chrzcielne młodych i mały krzyżyk oraz Pismo Święte z zaznaczonym fragmentem do odczytania. Ważne jest też to, aby dobrze przygotować swoje serce do błogosławieństwa – więcej także we wpisie zankyou. Radość z powodu zbliżającego się ślubu, wdzięczność za wielką miłość Boga do człowieka oraz ufność w dobrą przyszłość są doskonałym sposobem na stres przedślubny.