Na której dłoni nosić obrączkę?

Ciężko byłoby wyobrazić sobie ślub bez obrączek. Stanowią one bowiem symbol miłości małżeńskiej i trwałości związku. Powinny być starannie wybrane, bo mają służyć świeżo poślubionym małżonkom przez resztę ich życia. Dobrze byłoby wiedzieć, na której dłoni zwyczajowo nosi się obrączkę. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, w jakich okolicznościach warto z tradycyjnym rozwiązaniem zerwać. 

Na której ręce nosi się obrączkę zgodnie z tradycją?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na której ręce nosi się obrączkę. W Polsce, zgodnie z tradycją, obrączkę nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Jest to miejsce, na którym wcześniej u kobiet pojawia się pierścionek zaręczynowy. Na szczęście, w niczym nie powinno to przeszkadzać. Większość przedstawicielek płci pięknej nosi bowiem na prawym palcu serdecznej dłoni zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę. Warto mieć świadomość tego, że obrączkę na prawej dłoni nosi się nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Grecji, Hiszpanii czy Bułgarii. We Francji, Egipcie czy Brazylii jest jednak inaczej. Małżonkowie noszą tam obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni, zgodnie z tradycją starożytnych Rzymian. To oni zresztą zapoczątkowali zwyczaj wymiany obrączek podczas uroczystych zaślubin.

Kiedy warto zerwać z tradycją?

Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość małżonków w Polsce nosi obrączkę na palcu serdecznym u prawej dłoni – https://www.zankyou.pl/p/na-ktorej-rece-nosic-obraczke-sprawdzmy-co-mowi-ta-tradycja. Nie oznacza to jednak, że w pewnych okolicznościach nie wolno nam z tradycją zerwać. Można to zrobić zawsze wtedy, gdy po prostu obrączka na lewej dłoni bardziej nam się podoba. Jeśli nie wiemy, na której ręce nosić obrączkę, kierujmy się więc własnymi preferencjami. Niektórym osobom może być jednak o wiele wygodniej nosić obrączkę na lewej dłoni. Dotyczy to w szczególności osób, którym puchną palce u jednej z rąk i jest to właśnie dłoń prawa. Ponadto, obrączkę na lewym palcu serdecznym noszą osoby, u których na skutek jakiegoś wypadku doszło do amputacji serdecznego palca prawej dłoni bądź całej kończyny.