Sklep z wyjątkowym asortymentem

Butik z definicji jest mały sklepem oferującym ubrania jednego producenta lub jednej marki. Wyróżnia go bardzo wysoka jakość sprzedawanych ubrań i dobrze wyszkolona obsługa.

Popularne butiki

Wbrew pozorom butkiem nazywane są czasami sklepy z odzieżą oferujące różne ubrania i buty, niekoniecznie ograniczając się do jednej marki czy wyrównane jakości. Nie jest to jednak już wtedy tradycyjny butik, ale sklep korzystający z charakterystycznej nazwy.

Butiki internetowe

Coraz więcej osób decyduje się na zakup odzieży przez internet i nie zraża ich to, że ubrania nie mogą przymierzyć. Często w takim sklepie jest oferowana opcja darmowego zwrotu, ale przy tym ograniczenie ilości rzeczy, jakie można kupić. W dobrze znanym Zalando jednak możemy nawet nabyć jeden strój w kilku rozmiarach, jak do nas dotrze zmierzyć, wybrać jeden, a resztę odesłać bezpłatną przesyłką w przygotowanym przez sklep opakowaniu.

Własny butik

Realia polskiego rynku nie zachęcają do otwierania własnego sklepu z odzieżą, nawet ta popularną i zapowiadającą świetny zysk. Procent zamkniętych sklepów w roku poprzednim jest zatrważający, a procent powstawania internetowych ich odpowiedników coraz wyższy.

Żeby zdobyć się na założenie własnej firmy o takim własnie profilu należy odznaczać się sprytem, pomysłowością i determinacją, która pozwoli na przetrwanie pierwszego okresu, na który składa się budowanie od podstaw struktury marketingowej i rozpisanie długofalowego, skutecznego planu sprzedaży.