Jaki materiał jest najlepszy na donicę do mieszkania?

Rośliny wprawiają wszystkich w dobry humor. Mają również wiele właściwości, które są dla nas bardzo korzystne. Oczyszczają powietrze z toksyn, dymu papierosowego oraz niwelują działanie niektórych substancji chemicznych. Przede wszystkim jednak stanowią ważny akcent w dekoracji wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że doniczka jest tu integralnym elementem. Jak wybrać najpiękniejsze donice do domu? 

Doniczki metalowe

Od lat metalowe doniczki świetnie wpisują się w nasze wnętrza. Do mieszkań urządzonych w nowoczesnym stylu wybieramy proste, smukłe donice, w których pięknie wyglądają palmy czy sansewerie. 

Do mieszkania w rustykalnym stylu również można dopasować doniczki metalowe. Warto jednak zwrócić uwagę na te, które są postarzane. Ciekawym akcentem będą również napisy. Takie donice można łączyć z drewnianymi czy wiklinowymi osłonkami. 

Doniczki plastikowe

Plastikowe doniczki do domu również są często wybierane. Dlaczego? 

Mają bardzo zróżnicowaną formę oraz kolorystykę. Decydując się na białą lub czarną doniczkę, można bez problemu dopasować ją do niemal każdego kwiatka. 

Donice z tworzywa sztucznego występują w wielu kształtach. Można znaleźć klasyczne okrągłe, owalne czy prostokątne. Ale równie często znajdziemy doniczki trójkątne czy przypominające skomplikowane figury geometryczne. 

Trójkątne donice będą pięknie prezentowały się na ścianie. Można je również umieścić w rogu pokoju czy na parapecie w samym kącie. Donice prostokątne lub kwadratowe również idealnie wpisują się w rogi pokoju. 

Doniczki plastikowe mają jeszcze jedną zaletę – są lekkie. Dzięki temu można bez strachu stawić je na półkach czy wieszać na ścianie.

Donice ceramiczne i gliniane

W mieszkaniu, które jest urządzone w stylu boho lub rustykalnym uroczo będą wyglądały donice gliniane lub ceramiczne. 

Doniczki gliniane świetnie będą wyglądały w kuchni, gdy umieścimy w nich zioła. Taka kuchnia będzie zachęcała widokiem i jednocześnie zapachem, który będzie rozchodził się od ziół. 

Donice ceramiczne to dzieła sztuki. Można ich szukać w kwiaciarniach, ale równie piękne trafiają się na targach staroci. Wybierając donice szerokie i płytkie, które przypominają misy, można stworzyć kompozycję z sukulentów lub kaktusów. Są to kwiaty, które uroczo wyglądają zestawione po kilka rodzajów.  

Wiklinowe osłonki

Kolejnym trendem, który jest widoczny w urządzaniu wnętrz, jest wiklina. Jest to materiał, który w jednym roku się pojawia, by po kilku latach zniknąć. I po pewnym czasie znowu wrócić do naszych mieszkań. 

O wiklinowe osłonki trzeba dbać. Są one bardzo wrażliwe na działanie wody dlatego kwiaty, które się w nich znajdują powinny być w doniczkach, które wyjmujemy do podlewania. Są to najlepsze osłonki dla kaktusów i sukulentów, które nie potrzebują częstego podlewania i nie lubią zraszania. 

Wybierając doniczki do wnętrza mieszkania lub domu nie trzeba koncentrować się na jednym rodzaju. Warto łączyć materiały, faktury i kolory. Należy jednak znaleźć wspólny punkt, który będą miały wszystkie doniczki. Tylko wtedy nasza kompozycja będzie spójna.